BİÇİMSEL DİLLER VE OTOMATA TEORİSİ

Ders hakkında;

Özdevinirler (otomatlar) kuramı ve biçimsel diller, bilgisayar bilimleri ve mühendisliğinin kuramsal temelleri alanının en önemli konularından biridir. Bu nedenle bilgisayar bilimleri ve bilgisayar mühendisliği alanında eğitim veren lisans programlarının birçoğunda bu konunun işlendiği bir derse yer verilmektedir.

Özdevinirler ya da otomatlar denince akla ilk gelen, kendi kendine hareket eden ve belirli işlevleri gerçekleştiren otomatik makineler olmaktadır. Özdevinir yerine kısaca makine sözcüğünün kullanılmasının nedeni de budur. Oysa bilimsel olarak, özdevinirler belirli özelliklere sahip matematiksel modellerdir. Bu modeller yalnız donanım alanında değil, derleyiciler, yorumlayıcılar, metin düzenleyiciler, sözdizim çözümleyiciler, ayrıştırıcılar (parsers) başta olmak üzere birçok yazılım bileşeninde de kullanılan modellerdir. Özdevinirler biçimsel dillerin sözdizimsel ve anlamsal çözümlemesinde kullanılan modeller olduğu için de özdevinirler ile biçimsel diller birbiriyle çok yakından ilişkili, birbirini tamamlayan konulardır.

Derste yararlanılacak kaynaklar:

 1. Introduction to the theory of omputation Michael Sipser (ulaşmak için tıklayınız)
 2. Özdevinirler Otomatlar ) Kuramı ve Biçimsel diller, Ünal Yarımağan

Ders içeriği;

 • Sonlu Otomatlar (Finite
 • Deterministik ve non deterministic otomatlar
 • Düzgün kümeler ve düzgün deyimler
 • Dilbilgisi ve diller
 • İçerik bağımsız diller
 • Yığıtlı otomatlar
 • Turing makineleri
 • Ayrıştırma işlemler

Bazı yararlı sunum ve notlar:

 1. Ünal Yarımağan’ın e-book formatında kitabı
 2. Ahmet Yesevi Üniversitesi Ders Notları
 3. Cumhuriyet Üniversitesi sunumları

Derste kullanılan slaytlar

Dersimizde Ahmet Yesevi Üniv. bilgisayar mühendisliği bölümünde eğitim alırken, Doç. Dr. Oğuz Fındık hocanın slaytlarını takip edeceğiz. Ayrıca Cumhuriyet Üniversitesi sunumlarından da yararlanacağız.

DERSTE TAKİP EDİLEN SUNUMLARA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Video önerileri

Çok emek harcanarak hazırlanmıi videoların yer aldığı bazı yotube kanallarını aşağıda listeledim. Mutlaka daha fazlası vardır. Konu anlatımı ve çözümü için oldukça fazla kaynak mevcut. Hepsine bakabilirsiniz.

 1. KODLARLAR.COM YOUTUBE KANALI
 2. ENES KARABUDAK SORU ÇÖZÜMÜ YOUTUBE
 3. YAZILIM CAFE YOUTUBE KANALI
 4. FETTAH POLAT YOUTUBE KANALI

(Visited 1 times, 1 visits today)