Bilgisayar Bilimi için Ayrık Yapılar (Ayrık Matematik)

Matematik bilgisayar biliminin olmazsa olmaz alanıdır.  Matematik düşünceye sahip olmadan algoritma mantığı anlaşılamaz ve başarılı programlar yazılamaz. Eğer düz programcı olarak piyasada çalışacaksanız bu derslerin bazılarına çok da ihtiyacınız olmayabilir ama özellikle araştırma kariyeri düşünüyorsanız sağlam bir matematik temelinizin olması son derece önemlidir (bu cümle bir bilgisayarcının, kaynak için tıkla.).

Ayrık yapılar dersi matematik bölümlerindeki soyut matematik dersinin daha zayıf halidir denilebilir. Ama bununla birlikte soyut matematik dersi içeriğinde bulunmayan birçok kavram da bu dersin önemli konuları arasındadır.

Bilgisayar Mühendisliği ve bağlantılı bölümler için ayrık yapılar dersi oldukça önemlidir. Algoritmaların mantığını anlayabilmek, veri yapılarını anlamak, boole cebiri, sayısal tasarım ve otomata gibi konular için gerekli alt yapıyı oluşturmak adına oldukça mühimdir. Bu nedenle, öğrencilerin bu dersi geçip geçmeme kaygısına düşmeden çalışması ve ders için mutlaka bir kaynak kitap alarak takip etmesi yararlı olacaktır.

Bu sayfanın amacı, Ayrık Yapılar dersi hakkında edindiğim bilgi ve deneyimleri sizlerle paylaşmaktır.

Dersimizi aşağıdaki plana göre takip ediyoruz.

NOKONUZAMANLAMA
1.GİRİŞ1. HAFTA
1.KÜMELER VE MANTIK2. VE 3. HAFTA
2.İSPAT YÖNTEMLERİ4. HAFTA
3.BAĞINTI, FONKSİYON VE DİZİLER5. HAFTA
4. ALGORİTMALAR6. HAFTA
5.SAYILAR TEORİSİNE GİRİŞ7. VE 8. HAFTA
6.CEBİRSEL YAPILAR9. HAFTA
7.SAYMA YÖNTEMLERİ10. VE 11. HAFTA
8.GRAF TEORİ12. VE 13. HAFTA
9.AĞAÇLAR14. HAFTA

YARARLANILACAK KAYNAKLAR

Nobel akademi tarafından Türkçesi basılan bu kitap da oldukça güzel hazırlanmış. Alınması tavsiye olunur.

1988 yılında yazılan kitap günümüzde yazıldığı K.Rossen tarafından yazılmış ve dünyada birçok üniversitede okutulan Ayrık matematik kitabı (görmek için tıkla) muhteşem. Çok detaylı konu anlatımı ve bol sayıda örnek içeren bu kitap her bilgisayarcının kütüphanesinde olmalıdır.

Elimde kitabın birinci baskısı mevcut. İkinci baskıyı incelemedim. İçerik olarak güçlü değil. Ama her başlık ele alınmış. Tavsiye olunur.

Oldukça iddialı hazırlanmış bir eser. İlk baskısı elimde mevcut. Soldaki baskı numarası 14. Genişletme yapılmış olabilir. İçerik olarak oldukça güçlü ama anlatım metodunu doyurucu bulmadım. Yine de faydalı olacağı kanaatindeyim.