Bilgisayar Bilimi için Ayrık Yapılar (Ayrık Matematik)

Matematik bilgisayar biliminin olmazsa olmaz alanıdır.  Matematik düşünceye sahip olmadan algoritma mantığı anlaşılamaz ve başarılı programlar yazılamaz. Eğer düz programcı olarak piyasada çalışacaksanız bu derslerin bazılarına çok da ihtiyacınız olmayabilir ama özellikle araştırma kariyeri düşünüyorsanız sağlam bir matematik temelinizin olması son derece önemlidir (bu cümle bir bilgisayarcının, kaynak için tıkla.).

Ayrık yapılar dersi matematik bölümlerindeki soyut matematik dersinin daha zayıf halidir denilebilir. Ama bununla birlikte soyut matematik dersi içeriğinde bulunmayan birçok kavram da bu dersin önemli konuları arasındadır.

DERS İÇERİĞİ:

NOKONU HAFTA
1.MANTIK 1. VE 2. HAFTA
2. İSPAT YÖNTEMLERİ3. HAFTA
3.KÜMELER VE KARTEZYEN ÇARPIM4. HAFTA
4.BAĞINTI VE FONKSİYON5. HAFTA
5.CEBİRSEL YAPILAR6. HAFTA
6. CEBİRSEL YAPILAR7. HAFTA
7.SAYILAR TEORİSİ9. VE 10. HAFTA
8. ALGORTİMALAR11. HAFTA
9.GRAF TEORİ12. HAFTA
10.AĞAÇLAR13. HAFTA
11.REKÜRANS BAĞINTILARI 14. HAFTA
AYRIK YAPILAR DERS İÇERİĞİ

YARARLANILACAK KAYNAKLAR

  1. Ülkemizde bu dersi karşılayabilmek için yazılmış dişe gelir bir kaynak mevcut değil. Ancak K.Rossen tarafından yazılmış ve dünyada birçok üniversitede okutulan Ayrık matematik kitabı (görmek için tıkla) muhteşem. Çok detaylı konu anlatımı ve bol sayıda örnek içeren bu kitap her bilgisayarcının kütüphanesinde olmalıdır.
  2. Şerife Büyükköse ve Özlem Çakır tarafından yazılan Ayrık Matematik kitabı. Konuları oldukça yüzeysel almasına rağmen öğrencilerin sevebileceği bir kitap.
  3. Rıfat Çölkesen , Bilişim Matematiği kitabı. Kitap genel olarak bilgisayarcıların faydalanabileceği matematik konularını ele almış.

Bu sayfada benim okulda anlattığım konularla alakalı notları ve sınav sorularını paylaşacağım.

(Visited 1.302 times, 1 visits today)