Kitap İncelemeleri

Merhaba , bu sayfada elimde var olan veya kütüphaneden edinip okuduğum kitapları değerlendireceğim. Kitaplar hakkında kısa bilgiler verip , kaynak arayanlar için önerilerde bulunacağım. Aşağıdaki kitap başlığına tıkladığınızda değerlendirme açılacaktır. Sizin incelememi istediğiniz kitap olursa iletişim kısmından bana yazın!

Bir matematikçi ne yapar. Bir matematikçi teoremler bulur ve bunların ispatlarını uygun

metotlarla bilim dünyasına sunar. Nasıl bir bilgisayar mühendisi yazılım geliştiriyor, bir kimyacı kimyasallar ile alakalı uygulamalar yapıyorlarsa; matematikçi de matematik gerçekleri kullanarak yeni teoremler bulur. Peki bir matematikçi neler bulabilir: Bir sayılar teorisi neticesini yeni bir sisteme uygulayabilir Bir geometrik uzaydaki sonucu başka geometrik uzaya taşıyabilir Bir uzaydaki yakınsaklık-ıraksaklık ilişkisi, metriklik, tamlık gibi kavramları baska bir uzaya taşıyabilir. Bu liste genişletilebilir. Ancak bir matematikçinin ne yaptığını tam olarak anlamak için o kişinin çalıştığı alan konusunda ileri düzeyde bilgi sahibi olmak gerekir. Örneğin henüz 10.sınıfta okuyan bir öğrenciye Newton ve Leibniz’in yaptıklarını tam olarak anlatamazken, matematik bölümünde okuyan ikinci sınıf öğrencisine de Euler’in yaptıklarını anlatamayabiliriz. Yani matematikçinin ne yaptığını anlamak için her şeyden önce matematikçi olmak gerekir. İşte “Kanıt Nasıl Yapılır” kitabı, matematikçi olmaya karar vermiş kişiler için bir matematikçinin ne iş yaptığını anlamaya doğru giden yoldaki ilk basamak. Kitap öğrenciye temel matematik mantığı ve ispat yapma metodlarını anlatıyor. Bunları sade bir dille yaparken çok temel örnekler üzerinden gidiyor. Bu kitabı matematik bölümü birinci sınıflarında okutulan soyut matematik dersi için kullanabiliriz. Kitapta önermeler mantığı, bağıntı-fonksiyonlar ve kümeler teorisi verilmiş. Bu konulardaki teoremlerin ispatları ispat mantığını öğretecek biçimde sunulmuş. Kitabı okumamış tüm matematikçilerin alıp kütüphanelerine dahil etmeleri ve fırsat buldukça incelemelerini tavsiye ediyorum.

TEŞEKKÜR:

Prof.Terziler ve Prof.Öner hocalarımıza biz matematikçilere kazandırdıkları Türkçe kaynaklar için teşekkür ediyoruz. Yine harikulade bir iş!

Kitaba birçok siteden ulaşabilrsiniz.

Ülkemizde manifoldların diferensiyel geometrisini anlatan pek fazla kaynak yok. Hilmi hocanın birinci cilt kitabında ve 3.cildinde manifoldlar anlatılıyor. Ayrıca Arif hocanın kitabının son bölümü de buna ayrılmış. Anca bu anlamda bize kapsamlı bir içerik sunan iki güzel kaynaktan birincisi Bayram Şahin hocamızın yandaki kitabı. Diferensiyel geometri alanında akademik çalışma yapan ve yapmayı planlayan herkesin bu kaynağı mutlaka edinmesi şarttır.

(Visited 158 times, 1 visits today)