Matematik için ingilizce

İngilizce öğrenmek çağımızın en önemli konularından biri… Gündelik ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek ingizlice eğitiminden akademik çalışmaları kağıda dökebilecek ingilizce eğitimine kadar çok geniş yelpazesi bulunan bir süreç. Ülkemizde birçok üniversitede eğitim dili %100 Türkçe’dir. Türkçe eğitim almak konuları kavrayabilmek açısından oldukça önemli. Kendi dilinizde öğrenme kabiliyeniz daha fazla oluyor. Ancak, akademik çalışma yapmak istedğinizde veya bir makale,kitap okumak istediğinizde İngilizce’nin eksiliğini çok hazin bir şekilde yaşıyorsunuz. Ben, Türkçe eğitim veren bir okuldan mezun oldum. Bereket, abimin yönlendirmesi ile isteğe bağlı hazırlık okumuştum. O sayede İngizlizce konusundaki eksiklerimi minimumam indirebildim. Tabii ki daha almamız gereken çok yol var.

Yüksek lisansa ilk başladığımda hocam bir makaleyi Türkçe’ye çevirmemi istedi. O dönem Google translate bu kadar gü.lü değildi. Tureng diye bir sözlük var, oldukça faydalı onu kullanırdık. İngilizcem zayıf olduğu için makaleyi çevirmedim:))) Oysa matematik makalelerinde çok güçlü ingilizce metinler olmuyor. Ama ben çok zorlandım. Birçok kaynak taradım. Hala da taramaya devam ediyorum. Sonrasında okudukça bu kabiliyetim arttı. Şimdi bildiklerimi bu sayfa üzerinden paylaşmak istiyorum.

Bu sayfanın amacı Türkçe eğitim almış matematik bölümü öğrenci ve mezunlarının ihtiyaç duyacağı mesleki ingilizce için bir kaynak yaratmaktır. Sayfanın gelişmesi için sizler de katkıda bulunabilirsiniz. Fırsat buldukça sayfaya ekleme ve çıkarma yapacağım. Şimdiden herkese teşekkür ederim. Faydalı olması dileğiyle…


TMD SÖZLÜĞÜ